Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018

Το σχολείο μας ως υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, από το 2011, για ακόμη μία χρονιά την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018 διοργάνωσε ενημέρωση - δράση για τους μαθητές της Α΄ τάξης.

Το μήνυμα της φετινής ημέρας “Δημιούργησε, επικοινώνησε και μοιράσου με σεβασμό: Ένα καλύτερο Διαδίκτυο ξεκινάει από εσένα” ενθαρρύνει όλους να συμμετάσχουν στο παγκόσμιο κίνημα, να αξιοποιήσουν στο έπακρο τις δυνατότητες του Διαδικτύου, να φέρει τους ανθρώπους πιο κοντά.

Σκοπός της ενημέρωσης ήταν τα παιδιά όχι μόνο να αφυπνιστούν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο αλλά και να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, δημιουργικά, με σεβασμό και με κριτική σκέψη ώστε να δημιουργηθεί ένα καλύτερο Διαδίκτυο.

Μέσα από τις δράσεις που υλοποιήθηκαν οι μαθητές ενθαρρύνθηκαν ώστε να βοηθήσουν να δημιουργηθεί ένα καλύτερο διαδίκτυο με το να είναι ευγενικοί και να σέβονται τους άλλους ψηφιακούς χρήστες, να συμπεριφέρονται σε όλους στο Διαδίκτυο όπως θα θέλανε να συμπεριφέρονται οι άλλοι προς αυτούς, να προστατεύουν πάντα τα προσωπικά δεδομένα τα δικά τους και των άλλων, να προστατεύουν την διαδικτυακή τους φήμη (και των υπολοίπων), αξιοποιώντας ευκαιρίες για δημιουργική διαδικτυακή συμπεριφορά και να αποτελέσουν ένα παράδειγμα σωστής διαδικτυακής συμπεριφοράς για τους φίλους τους.

Τονίστηκε ακόμη ότι αντιμετωπίζουμε το Διαδίκτυο ως εργαλείο (με οδηγίες χρήσης) και όχι ως παιχνίδι. Δεν πρέπει να ξεχνούμε ότι: "Το καλύτερο φίλτρο για την προστασία μας είναι το μυαλό μας, δηλαδή η κριτική μας σκέψη!!"

Ας κάνουμε λοιπόν την κάθε ημέρα "Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου"