Τσικνοπέμπτη 2018

Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας: το έθιμο συνεχίζεται!!!

Τηρήσαμε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης, που θέλει τη μέρα αυτή ως μέρα εκτόνωσης πριν τη νηστεία της Σαρακοστής.

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018, όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια στο σχολείο μας, πιστοί στα ήθη και τα έθιμα του τόπου μας τηρήσαμε το έθιμο της Τσικνοπέμπτης και "τσικνίσαμε" παρέα μαθητές και εκπαιδευτικοί. Η όμορφη αυτή πρωτοβουλία έγινε δεκτή με μεγάλη χαρά από όλους.

Από νωρίς άναψε η "φουφού" και μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων έψησαν σουβλάκια που πρόσφεραν σε όλους τους μαθητές του σχολείου μαζί με αναψυκτικά. Και το γλέντι στην αυλή του σχολείου μας σιγά - σιγά ξεκίνησε.

Ακολούθησε χορός. Τα παιδιά μαζί με τους καθηγητές τους, έγιναν ένα, τραγούδησαν, χόρεψαν σε γιορτινούς ρυθμούς και διασκέδασαν με την ψυχή τους με πολλή μουσική.

Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την ενεργό συμμετοχή του στις εκδηλώσεις του σχολείου μας.

Ευχόμαστε σε όλους καλό Τριώδιο με υγεία και κάθε χαρά. Και του χρόνου!!!