Πανελλήνια ημέρα κατά της βίας στο σχολείο 2018

bia2018 smallH 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως παγκόσμια ημέρα κατά της βίας στα σχολεία. Η ενδοσχολική βία και ο εκφοβισμός συνοψίζονται με σύγχρονους όρους και μετά από επιστημονικές προσεγγίσεις στη λέξη school-bullying.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, την Παρασκευή 9 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε στους μαθητές ενδοσχολική ενημέρωση, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Την ενημέρωση στην Α’ και Β’ τάξη ανέλαβε η κοινωνιολόγος του σχολείου μας, κ. Παγκάλου Θεοδώρα με την προβολή εκπαιδευτικού υλικού σχετικού με το θέμα της σχολικής βίας (βίντεο με συνεντεύξεις, ταινίες μικρού μήκους, animation).

Για την Γ’ τάξη πραγματοποιήθηκε εισήγηση από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Ράπτη Δήμο με θέμα: «Η ενδοσχολική βία στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση».

Ο προβληματισμός των μαθητών που δημιουργήθηκε από όσα είδαν και άκουσαν οδήγησε σε μια εποικοδομητική συζήτηση. Δόθηκαν απαντήσεις σε όλες τις απορίες των μαθητών και ευελπιστούμε σε υιοθέτηση συμπεριφορών χωρίς βία στο χώρο του σχολείου και όχι μόνο.