Ενημέρωση για τα ΕΠΑΛ 2018

Στις 26 Απριλίου 2018, ημέρα Πέμπτη, πραγματοποιήθηκε από την Γ’ τάξη του σχολείου μας η επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ, με σκοπό την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των παιδιών για τις δυνατότητες και τις επαγγελματικές ευκαιρίες που τους δίνονται φοιτώντας στο εν λόγω σχολείο.

Στη συνέχεια οι μαθητές, αφού χωρίστηκαν ανά τμήματα, επισκέφτηκαν την Έκθεση του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Καβάλας έχοντας έτσι την ευκαιρία να δούνε εργασίες και project που πραγματοποίησαν οι μαθητές του ΕΠΑΛ στα εργαστήριά τους κατά τη διάρκεια του φετινού σχολικού έτους.

Ακολούθησε περιήγηση, ξενάγηση και περαιτέρω ενημέρωση στους χώρους των εργαστηρίων από τους εκάστοτε εκπαιδευτικούς με τη συνδρομή και τη βοήθεια των μαθητών τους.

Οι μαθητές μας μπόρεσαν καθ’ όλη την διάρκεια να θέσουν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους για τις δυνατότητες και τις επαγγελματικές ευκαιρίες των ΕΠΑΛ και να λάβουν τις κατάλληλες διευκρινιστικές απαντήσεις.