Όταν ανθίζουν οι ιδέες...

dedrofyteysi2018«Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις»

Οδυσσέας Ελύτης

Την ανθοφόρα "σκυτάλη" παρέλαβαν και φέτος, από τους μεγαλύτερους συμμαθητές τους, οι μαθητές της Α' τάξης του σχολείου μας φυτεύοντας την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018 εποχιακά λουλούδια και όχι μόνο, στα παρτέρια της αυλής του σχολείου.

Η δράση αυτή που συνεχίζεται για τρίτη σχολική χρονιά έχει σκοπό να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με τη φύση, τη χαρά, την υπευθυνότητα, τη δημιουργικότητα και φυσικά με την ομαδική δουλειά, τη συνεργασία και την επικοινωνία.

Με την καλαίσθητη αυτή παρέμβαση στο καθημερινό τους τοπίο κατάφεραν οι μαθητές να αλλάξει η αισθητική εικόνα του σχολείου, να ομορφύνουν οι χώροι και να αποκτήσουν οι ίδιοι αλλά και οι συμμαθητές τους σεβασμό στον χώρο τους, υπευθυνότητα για τη διαμόρφωση και τη φύλαξη του.

Αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους μικρούς μαθητές μας που θα μπορέσουν να παραδώσουν και αυτοί με τη σειρά τους τη σκυτάλη στους επόμενους.