Σχολική υγιεινή και λοιμώδη νοσήματα 2018 - 2019

Την Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση στους μαθητές της Α' τάξης στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας: "Γνωρίζω και αντιμετωπίζω τα μικρόβια".

Η κ. Τσίτση Παρασκευή, Επισκέπτρια Υγείας του Ψυχιατρικού Τμήματος Γ. Ν Καβάλας και ο κ. Ζαχαράκης Βασίλειος, Επισκέπτης Υγείας στο Κέντρο Ψυχικής Υγείας ενημέρωσαν αρχικά τους μαθητές για τους μύκητες, τους ιούς και τα βακτήρια και τις διαφορές τους. Αναφέρθηκαν στη συνέχεια στις συνέπειες - ασθένειες που αυτά προκαλούν, τονίζοντας ιδιαίτερα αυτές που πλήττουν τη εφηβική ηλικία, και στους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισή τους. Έγιναν από τους υπεύθυνους προτάσεις – συστάσεις για την επίτευξη ενός καλύτερου σχολικού υγιεινού περιβάλλοντος.

Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση κατά την οποία τα παιδιά είχαν την δυνατότητα να λύσουν απορίες τους.