Γνωρίζουμε τον αεροπορικό πολιτισμό της Καβάλας

Μετά από σχετική πρόσκληση του 3ου Γυμνασίου Καβάλας και του Συλλόγου Γονέων, το Kavala Airsea show με την βοήθεια και υποστήριξη του RC Kavala Acro Team και του συλλόγου μοντελιστών Καβάλας - modellers club of kavala, υποδέχτηκαν τους μικρούς μαθητές του σχολείου μας στον φιλόξενο χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Καβάλας.

Εκεί, την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές της Β’ τάξης και την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές της Α΄ τάξης παρακολούθησαν εντυπωσιακές παρουσιάσεις, που είχαν τρεις θεματικές ενότητες:

1. Η Αεροπορική Ιστορία της περιοχής μας

2. Η Εξέλιξη και η Ανάπτυξη της Αεροπορίας

3. Οι αεροπορικές Επιδείξεις και διοργανώσεις στο κοινό

Με την βοήθεια οπτικοακουστικών μέσων, αερομοντέλων, μοντελιστικών εκθεμάτων και εξοπλισμό, όλοι μας «ταξιδέψαμε» και γνωρίσαμε σημαντικές πτυχές αυτού του ιδιαίτερου κόσμου, σε μια προσπάθεια προβολής της ανθρώπινης προσπάθειας και αριστείας, στην κατάκτηση και εκμετάλλευση του αεροδιαστήματος.

Συγχαίρουμε και ευχαριστούμε θερμά τον Σμήναρχο Ε.Α. κ. Παναγιώτη Γεωργιάδη και τους συνεργάτες του για το υπέροχο ταξίδι.