Προσέχω, μαθαίνω, νοιάζομαι…

Δευτέρα 13 Μαΐου 2019 υλοποιήθηκε με επιτυχία στο σχολείο μας ενημέρωση, με πρωτοβουλία και συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και του Υπουργείου Ναυτιλίας, από εκπροσώπους του Λιμεναρχείου Καβάλας, με θέμα: "ΠΡΟΣΕΧΩ, ΜΑΘΑΙΝΩ, ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ". Σκοπός της ενημέρωσης ήταν η προστασία της ανθρώπινης ζωής και η μείωση των ατυχημάτων και των πνιγμών στη θάλασσα.

Η ενημέρωση διήρκεσε δύο ώρες και αφορούσε τα εξής θέματα: την σωστή και ασφαλή συμπεριφορά των λουομένων μέσα αλλά και έξω από το νερό, στο χώρο της ακτής και τα μέτρα και τις προφυλάξεις που πρέπει να λαμβάνουμε, ώστε να κάνουμε και να απολαμβάνουμε με ασφάλεια τα θαλάσσια σπορ εμείς και οι γύρω μας. Επίσης, τους δόθηκε η ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν και να εμπεδώσουν την επιτακτική ανάγκη για ένα καθαρό περιβάλλον, επισημαίνοντάς τους παράλληλα το σεβασμό που πρέπει να έχουν στην περιβαλλοντική αλυσίδα, μέρος της οποίας είναι και οι ίδιοι οι άνθρωποι. Τα παιδιά όλων των τάξεων παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρον τις πληροφορίες μέσα από εικόνες και βιντεάκια. Μετά την ενημέρωση ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση μεταξύ των μαθητών και των εκπροσώπων του λιμεναρχείου, προκειμένου να λυθούν τυχόν απορίες των παιδιών.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκπροσώπους του Λιμεναρχείου Καβάλας, Αντζά Ιωάννη, Ιωαννίδη Νικόλαο, Κοτίδη Γεώργιο και Ξακοπούλου Χρυσάνθη. που με πολύ προσιτό και κατανοητό για τα παιδιά τρόπο έκαναν την παρουσίαση του προγράμματος στο σχολείο μας.