Συμμετοχή στην καμπάνια για την προμήθεια αναπηρικών αμαξιδίων

Η εκπαιδευτική κοινότητα του 3ου Γυμνασίου Καβάλας ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και συγκέντρωσε καπάκια από φιάλες νερού και άλλα υγρά και τα παρέδωσε στον Νομαρχιακό Σύλλογο ΑΜΕΑ Ν. Καβάλας την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019.

Διπλό το κέρδος. Υιοθετούμε συμπεριφορές ανακύκλωσης ανάλογων υλικών αλλά ταυτόχρονα ευαισθητοποιούμαστε και βοηθούμε με τον τρόπο μας στην προσπάθεια αναπηρικών αμαξιδίων που αναλαμβάνει ο Σύλλογος να προσφέρει σε άτομα που αδυνατούν να τα εξασφαλίσουν αφού το ποσό είναι ιδιαίτερα υψηλό.

Τους μαθητές της Α’ τάξης που ανέλαβαν να μεταφέρουν τα συγκεντρωμένα καπάκια υποδέχθηκαν εκπρόσωποι του Δ.Σ του Συλλόγου και στη συνέχεια στην αίθουσα «Ν. Μάρτης» τους ενημέρωσαν σχετικά με τη δράση της συλλογής καπακιών, τα οφέλη της ανακύκλωσης αλλά και τη δυνατότητα υποστήριξης ατόμων – χρηστών αναπηρικών αμαξιδίων. Ευχαρίστησαν τους μικρούς μαθητές και ολοφάνερα έδειξαν την ικανοποίησή τους για τη συμβολή των μαθητών στον αγώνα τους να προσφέρουν.