Οι δράσεις του σχολείου κατά την διάρκεια της θεματικής εβδομάδας το σχ. έτος 2018-19

Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε η διοργάνωση της Θεματικής Εβδομάδας που πραγματοποιήθηκε από τη Δευτέρα 6 Μαΐου έως την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019 με τίτλο "Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα" Ο φετινός θεσμός της Θεματικής Εβδομάδας συμπεριέλαβε και πάλι τη θεματική ενότητα "Σώμα και Ταυτότητα" με τις υποενότητες "Διατροφή και υγεία", "Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων", "Έμφυλες ταυτότητες" και "Κυκλοφοριακή Αγωγή – Οδική Ασφάλεια" ως προς τη διαμόρφωση της σχέσης με το σώμα, την αυτοεικόνα και αυτοαντίληψη των νέων και όλα αυτά μπολιάστηκαν με θέματα δημοκρατικής κουλτούρας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν τις ανησυχίες και τις προκλήσεις που εγείρουν θέματα υγείας, ασφάλειας, ελευθερίας από εθισμούς και εξαρτήσεις και να αναζητήσουν λύσεις που θα διασφαλίζουν τα δικαιώματά τους στους αντίστοιχους τομείς. Επιπλέον, δόθηκε η ευκαιρία στη σχολική κοινότητα να αναστοχαστεί ως προς τους όρους και τις συνθήκες που μπορούν να διασφαλίσουν μια αξιοπρεπή συμβίωση στον χώρο του σχολείου και ευρύτερα. Η εκ μέρους μαθητών και εκπαιδευτικών ανταπόκριση στη θεματική εβδομάδα που προετοίμασε το σχολείο μας ήταν ιδιαίτερα θετική. Σε αυτό συνέβαλαν τόσο οι δράσεις που υλοποίησαν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου όσο και η ενεργή παρουσία πολλών φορέων. Ο κάθε εκπαιδευτικός συσχέτισε το διδακτικό του αντικείμενο με τους θεματικούς άξονες που υπέδειξε το Υπουργείο και με τη βοήθεια οπτικοακουστικού υλικού, φύλλων εργασίας και μέσα από βιωματικές δράσεις και συζητήσεις με τα παιδιά προσέγγισε θέματα σύγχρονα που προβληματίζουν.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας διοργανώθηκαν ενημερωτικές δράσεις και δραστηριότητες, οι οποίες αφορούσαν θέματα διατροφικών συνηθειών και υγιεινής διατροφής, προστατευτικών παραγόντων ενάντια σε κάθε μορφής εθισμό, ναρκωτικά, διαδίκτυο, θέματα σχετικά τη δημοκρατική συνύπαρξη και τον σεβασμό του άλλου, καθώς και προσπάθεια διαμόρφωσης κυκλοφοριακής συνείδησης στους μαθητές και τις μαθήτριες. Κλήθηκαν εκπρόσωποι φορέων προκειμένου να ενημερώσουν ειδικότερα και πιο εμπεριστατωμένα τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου και να υλοποιήσουν σχετικές βιωματικές δραστηριότητες.

Ευχαριστούμε όλους τους εισηγητές καθώς εργάστηκαν όλοι τους με έμπνευση, ώστε οι μαθητές μας να έρθουν σε επαφή με ενδιαφέροντα θέματα, έξω από το τυπικό πλαίσιο μάθησης. Αισθανόμαστε την ανάγκη να τους ευχαριστήσουμε όλους για το χρόνο τους και τις πολύτιμες εμπειρίες που πρόσφεραν στους μαθητές μας με τις δράσεις τους.