Ενημέρωση για τα ΕΠΑΛ 2019

Την Πέμπτη 18 Απριλίου 2019, οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το 1ο ΕΠΑΛ, ώστε να ενημερωθούν και να πληροφορηθούν για τις δυνατότητες και τις επαγγελματικές ευκαιρίες που τους δίνονται φοιτώντας σε αυτό το σχολείο.

Αρχικά ξεναγήθηκαν στην Έκθεση του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Καβάλας έχοντας έτσι την ευκαιρία να δούνε εργασίες και project των μαθητών του ΕΠΑΛ που δημιουργήθηκαν στα εργαστήρια τους κατά τη διάρκεια του φετινού σχολικού έτους και ακολούθησε περιήγηση και περαιτέρω ενημέρωση στους χώρους των εργαστηρίων από τους εκάστοτε εκπαιδευτικούς με τη βοήθεια των μαθητών τους. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με παρουσίαση από ομάδα εκπαιδευτικών του 1ου ΕΠΑΛ, σχετικά με τη δομή, λειτουργία του Σχολείου, καθώς και τις δυνατότητες και προοπτικές των μαθητών που φοιτούν σε αυτό.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τις ενημερώσεις, άλλωστε σε λίγο καιρό θα κληθούν να επιλέξουν τύπο Λυκείου, για να συνεχίσουν τις σπουδές τους. Έθεσαν ερωτήσεις και απορίες, οι οποίες απαντήθηκαν με πληρότητα και σαφήνεια.