Πανελλήνια ημέρα κατά της βίας στο σχολείο 2019

bia2019

H 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως παγκόσμια ημέρα κατά της βίας στο σχολείο. Με αφορμή την συγκεκριμένη ημέρα, την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2019, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση στους μαθητές όλων των τάξεων από την καθηγήτρια του σχολείου κ. Παγκάλου Θεοδώρα.

Η ενημέρωση περιελάμβανε την προβολή εκπαιδευτικού υλικού σχετικού με το θέμα της σχολικής βίας (βίντεο με συνεντεύξεις, ταινίες μικρού μήκους, animation). Κατόπιν διατυπώθηκαν ερωτήσεις από τους μαθητές και ακολούθησε συζήτηση στην οποία συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον, εκφράζοντας απόψεις και καταθέτοντας τις εμπειρίες τους, σε σχέση με τη σχολική βία είτε ως παρατηρητές, είτε ως θύματα.

Προσδοκούμε η ενημερωτική αυτή εκδήλωση, να συμβάλλει σε κάποιο βαθμό στη συνειδητοποίηση των βίαιων συμπεριφορών εντός και εκτός σχολείου ώστε να αναπτυχθούν μηχανισμοί αυτοπροστασίας των μαθητών και αντίστασης σε οποιαδήποτε περίπτωση προσβολής της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.