Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Η φετινή Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022 μας βρίσκει για άλλη μια χρονιά εν μέσω της πανδημίας του Covid-19. Μιας πανδημίας που μπορεί από την μια πλευρά να έφερε την ψηφιακή τεχνολογία πιο κοντά μας από ποτέ, από την άλλη γιγάντωσε τους διαδικτυακούς κινδύνους οι οποίοι μπορεί να επιφέρουν σοβαρά προβλήματα στην υγεία και στην κοινωνική ευημερία του ατόμου.

Το σχολείο μας ως υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, από το 2011, για ακόμη μία χρονιά διοργάνωσε ενημέρωση - δράση για όλους τους μαθητές τηρώντας τα προβλεπόμενα μέτρα κατά του Covid-19.

Η δράση - ενημέρωση είχε φέτος ως στόχο καταρχήν τα παιδιά να αντιληφθούν ότι σε κάθε βήμα των διαδικτυακών «περιπλανήσεων» τους κρύβονται κίνδυνοι, από τον ψηφιακό εκφοβισμό, την αποπλάνηση, τον εθισμό και την αποξένωση μέχρι την παραπληροφόρηση και την παραβίαση της ιδιωτικότητας τους και αφετέρου να τα εξοπλίσει με τις δεξιότητες και τη γνώση που χρειάζονται για να χρησιμοποιούν την τεχνολογία ενεργά, με σύνεση, με ηθική, με ασφάλεια, και προς όφελός τους.

Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε σε κάθε τμήμα ξεχωριστά και έτσι δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να συμμετέχουν ενεργά, να θέσουν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους, αλλά και να μοιραστούν τυχόν εμπειρίες τους.

Τα παιδιά συμφώνησαν ότι μπορούν να συμβάλουν στη δημιουργία ενός καλύτερου Διαδικτύου, επιδεικνύοντας την ανάλογη ευγένεια και τον ανάλογο σεβασμό προς τους άλλους χρήστες, προστατεύοντας τη διαδικτυακή φήμη, τόσο των ιδίων όσο και των άλλων. Επιπρόσθετα, μπορούν όλοι και όλες να αξιοποιήσουν κατάλληλα το Διαδίκτυο, για την προώθηση θετικής δημιουργίας και επικοινωνίας.