Πανελλήνια ημέρα κατά της βίας στο σχολείο 2022

Το φαινόμενο της σχολικής βίας και του εκφοβισμού λαμβάνει ανησυχητικές διαστάσεις και έχει αρνητικές συνέπειες τόσο στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών όσο και στη διαδικασία μάθησης.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Με αφορμή την ημέρα αυτή πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας, από τις αρχές ως το τέλος Μαρτίου 2022, δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού, που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις. Ειδικότερα λαμβάνοντας υπόψη ότι οι μαθητές είναι οι βασικοί δρώντες στη διαδικασία σχολικού εκφοβισμού και μπορούν να έχουν διάφορους ρόλους –«θύματα», «θύτες», παρατηρητές οργανώθηκαν δίωρα εργαστήρια ανά τμήμα με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίησή τους ώστε να αντιλαμβάνονται φαινόμενα σχολικής βίας και εκφοβισμού και να γνωρίζουν τί πρέπει να πράξουν.

Η δομή τους διαρθρώθηκε γύρω από τα τρία βασικά ερωτήματα, τί είναι σχολική βία και εκφοβισμός; Πώς καταλαβαίνω το φαινόμενο; Τί πρέπει να κάνω; σε γλώσσα προσαρμοσμένη ανάλογα με τη βαθμίδα στην οποία βρίσκονται οι μαθητές, με τη χρήση παραδειγμάτων, ερωτήσεων - απαντήσεων, διαδραστικών δραστηριοτήτων και ασκήσεων. Ως αφόρμηση αλλά και κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων προβλήθηκαν σχετικά βίντεο, παρουσιάσεις powerpoint, καθώς και εικονιστικό υλικό με συνθήματα κατά της ενδοσχολικής βίας που δημιουργήθηκαν από μαθητές άλλων σχολείων. Ακόμη οι μαθητές συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια ώστε να διαπιστωθεί ο βαθμός κατανόησης των εννοιών βία και εκφοβισμός αλλά και πληροφορίες για την έκταση του φαινομένου στη συγκεκριμένη σχολική μονάδα. Τέλος κάποιες ομάδες μαθητών παρουσίασαν είτε με δραματοποίηση είτε με εικαστικό τρόπο το δικό τους μήνυμα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν πολύ θετικά στη συγκεκριμένη δράση, ενθουσιάστηκαν με την ιδέα, έδειξαν προθυμία να ακούσουν, να μάθουν, να συζητήσουν, να συνεργαστούν και να εκφραστούν με δημιουργικό τρόπο .Το κυριότερο όλων είναι ότι ύψωσαν τη φωνή τους κατά της ενδοσχολικής βίας με το σύνθημα «Μίλα, μη φοβάσαι».