Με χαμόγελα… για «Το Χαμόγελο του Παιδιού»

Ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, εν όψει της Πασχαλινής περιόδου, συγκεντρώνει τρόφιμα και χρηστικά είδη προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.

Το σχολείο μας συμμετείχε σε αυτή τη δράση. Για περίπου τρεις βδομάδες καθημερινά οι μαθητές ανταποκρινόμενοι θετικά στο κάλεσμα αυτό συγκέντρωναν είδη διατροφής και καθαριότητας. Την Τρίτη 29 Μαρτίου 2022 τμήμα της σχολικής κοινότητας επισκέφτηκαν τα γραφεία του οργανισμού και παρέδωσαν τα συγκεντρωθέντα είδη στην υπεύθυνη. Αυτή ευχαρίστησε τα παιδιά για την ευγενική και συγκινητική τους χειρονομία και αναφέρθηκε στις δράσεις και τις υπηρεσίες που προσφέρει «Το Χαμόγελο του Παιδιού».

Μέσα από αυτή τη δράση προσφοράς αναδείχθηκε η κοινωνική ευαισθησία και η αλληλεγγύη των μαθητών μας για τον συνάνθρωπό τους δημιουργώντας παράλληλα συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό περιβάλλον.