Παρουσίαση αφίσας με προτάσεις για τις καπναποθήκες

Πέμπτη 14 Απριλίου 2022. Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό περιβαλλοντικό πρόγραμμα που υλοποίησε το ΚΕΠΕΑ Φιλίππων με τίτλο: «Διαβάζω την πόλη μου» και συγκεκριμένο πεδίο το τμήμα με τις καπναποθήκες της πόλης της Καβάλας είχαν την ευκαιρία να καταθέσουν στον Δήμαρχο Καβάλας, Θόδωρο Μουριάδη, ενδιαφέρουσες προτάσεις για την αξιοποίηση των καπναποθηκών που υπάρχουν σε διάφορα σημεία της πόλης, κατά τη διάρκεια της επίσκεψης τους στο Δημαρχείο Καβάλας.

Οι μαθήτριες της Β' τάξης Κατερίνα Γουργιώτη, Γεωργία Καραγιαννακίδου, Παρασκευή Μακρή και Φαίδρα Μιχαηλίδου, παρουσίασαν αφίσα που αποτελούσε συλλογική προσπάθεια των μαθητών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και στην οποία αποτυπώνονταν οι ιδέες και οι προτάσεις τους:

Το συγκρότημα των κτιρίων Χατζή Σακίρ Ιμπραήμ Πασά στην οδό Δαγκλή προτείνουμε να χρησιμοποιηθεί ως χώρος εκπαίδευσης και πολιτισμού. Ειδικότερα να δημιουργηθούν:

• Εργαστήρια φωτογραφίας, ξυλογλυπτικής, αγγειοπλαστικής, γλυπτικής, αγιογραφίας, ζωγραφικής, εργόχειρου λαϊκής παράδοσης, θεάτρου
  • Εκθεσιακός χώρος για τα εκθέματα των εργαστηρίων αλλά και για περιοδικές εκθέσεις
  • Αίθουσες πληροφορικής για εκμάθηση Η/Υ σε νέους αλλά και σε ενήλικες
  • Στέγαση Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και δημιουργία κατάλληλων χώρων για τις δράσεις του
  • Δημιουργία θεατρικής σκηνής για τις ανάγκες των νέων και των σχολικών μονάδων
  • Δημιουργία Μουσείου Σχολικής Ζωής
  • Στέγαση του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού
  • Δημιουργία Μουσείου Ιστορίας της Καβάλας

Το συγκρότημα Αυστρο-Ελληνική αποκαταστάθηκε παλαιότερα και στεγάστηκαν παιδότοποι, bowling και πολυκατάστημα. Σήμερα παραμένει κλειστό. Με μικρές επεμβάσεις θα μπορούσε να ξαναλειτουργήσει.

Το συγκρότημα των κτιρίων SchinasiBros στην πλατεία Μακέδου προτείνουμε να μετατραπεί σε ξενοδοχειακή μονάδα.

Οι υπόλοιπες καπναποθήκες που βρίσκονται τριγύρω στην πλατεία Μακέδου να χρησιμοποιηθούν ως χώροι εστίασης, δια- σκέδασης και θεαμάτων.

Οι καπναποθήκες Herzog που βρίσκονται κατά μήκος των οδών Δαμιανού, Εθνάρχου Μακαρίου και Νίκης χρήζουν ολοκληρωτικής ανακατασκευής αφού η στέγη και το εσωτερικό τους έχουν καταρρεύσει. Διατηρώντας μόνο το εξωτερικό κέλυφος μπορούν να φιλοξενήσουν στο εσωτερικό τους μία νέα κατασκευή. Οι χώροι αυτοί μπορούν να μετατραπούν σε κλειστούς χώρους άθλησης, αναψυκτήρια και parking κάτι που λείπει από το κέντρο της πόλης.

Ο κ. Μουριάδης ευχαρίστησε τους μαθητές και τους καθηγητές για την πρωτοβουλία τους και σημείωσε πως αρκετές από τις προτάσεις που του κατέθεσαν για την αξιοποίηση των καπναποθηκών, δρομολογούνται ήδη από την διοίκηση του Δήμου Καβάλας.