Ενημέρωση από "Το Χαμόγελο του Παιδιού" 2022

Τη Δευτέρα 24 Μαΐου 2022, στο σχολείο μας στα πλαίσια επιμορφωτικών δράσεων πραγματοποιήθηκε παρέμβαση από τον ψυχολόγο του Χαμόγελου του Παιδιού κ. Σωζόπουλο Χρήστο στα τμήματα της Β’ τάξης με θέμα: «Ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο» (πρόγραμμα «Πίσω από την Οθόνη»).

Κατά τη διάρκεια της δράσης έγινε ενημέρωση από τον κ. Σωζόπουλο σχετικά με τη δράση του Χαμόγελου του Παιδιού στη πρόληψη του διαδικτυακού εκφοβισμού, ενώ μέσα από τη χρήση κατάλληλου οπτικοακουστικού υλικού οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν την ιστορία της Πέννυ, μιας ανήλικης κοπέλας, η οποία δέχεται μήνυμα από τον άγνωστο χρήστη.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ιστορία, να ταυτιστούν με τους ήρωες, να εκφράσουν τις δικές τους σκέψεις και προβληματισμούς και τελικά να προτείνουν λύσεις ή διαφορετικούς τρόπους χειρισμού μιας τέτοιας κατάστασης.