Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο – Αντιμετωπίζω τους Κινδύνους

Στα πλαίσια των δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του μαθητικού πληθυσμού που υλοποιεί το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας βιωματικό εργαστήριο με θέμα: «Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο – Αντιμετωπίζω τους Κινδύνους» στα τμήματα της Α’ τάξης.

Συντονιστής του προγράμματος ήταν ο Ψυχολόγος κ. Βλαδίμηρος Λεωνίδης, ο οποίος σε συνεργασία με την υπεύθυνη καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Τοραμανίδου Μαριάνθη, βοήθησε τους μαθητές και τις μαθήτριες μέσα από τη βιωματική τους συμμετοχή, με ερωτήσεις, εμπειρίες και συζήτηση, να εντοπίζουν και να αποφεύγουν παγίδες και κινδύνους που ελλοχεύουν κατά την πλοήγησή τους στο Διαδίκτυο, να προβληματιστούν για το περιεχόμενο που δημοσιεύουν, για την online συμπεριφορά τους, για τις online φιλίες τους και να ανακαλύψουν τρόπους με τους οποίους μπορούν να προστατευτούν κατά τη διάρκεια της ενασχόλησής τους με τον υπολογιστή.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από οπτικοακουστικό υλικό να δουν και να ακούσουν αληθινές ιστορίες εθισμένων στο Διαδίκτυο που τους έδωσαν αφορμή να θέσουν ερωτήσεις, να λύσουν απορίες και μ’ αυτόν τον τρόπο να αποσαφηνίσουν τον όρο «Εθισμός στο Διαδίκτυο».

Στο τέλος έγινε ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τις επίσημες κυβερνητικές υπηρεσίες και δομές που ασχολούνται με το φαινόμενο και παρέχουν πληροφορίες και υποστήριξη.

Το πρόγραμμα είχε διάρκεια δύο δίωρων συναντήσεων για κάθε τμήμα και υλοποιήθηκε από τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022 έως και την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022.