Παρέμβαση πρόληψης από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» με θέμα: «Ενδοσχολική βία και Εκφοβισμός» 2022

Είναι προφανές ότι η καλλιέργεια του κατάλληλου κλίματος σεβασμού και εμπιστοσύνης στην τάξη και στο σχολείο κατ’ επέκταση είναι μια διαρκής διαδικασία, η οποία δεν εξαντλείται στην υλοποίηση ενός Σχεδίου Δράσης. Οι διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ των μαθητών διαμορφώνονται μέσα από την καθημερινή επαφή και επικοινωνία μεταξύ τους και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό και από το κλίμα της σχολικής μονάδας. Εξάλλου είναι δεδομένο ότι οι σχέσεις συνεργασίας και αλληλοσεβασμού επιδρούν θετικά στη δημιουργία ενός ασφαλούς και δημιουργικού μαθησιακού περιβάλλοντος για τους μαθητές επηρεάζοντας τους στην επίδοση και στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς τους. Έτσι, μετά τον εντοπισμό μικροσυγκρούσεων και ανταγωνιστικού κλίματος στις σχέσεις τους, επιδιώκουμε να πετύχουμε τη διατήρηση και βελτίωση του παιδαγωγικού κλίματος, της συνεργασίας και αλληλεγγύης μεταξύ των μαθητών μας.

Υπό το πρίσμα αυτό πραγματοποιήθηκε μία δράση στο σχολείο με στόχο την κατανόηση των εννοιών «ενδοσχολική βία», «εκφοβισμός» και ως εκ τούτου την πρόληψη αλλά και αντιμετώπισή τους.

Την Τρίτη στις 6 Δεκεμβρίου 2022 και την Τρίτη στις 13 Δεκεμβρίου 2022 οργανώθηκε από την κυρία Τσιλιγγίρη Χριστίνα, ψυχολόγο, που ανήκει στην οργάνωση «Το Χαμόγελο του Παιδιού» μια διαδραστική παρουσίαση για το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού,την οποία παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας. Ειδικότερα λαμβάνοντας υπόψη ότι οι μαθητές είναι οι βασικοί δρώντες στη διαδικασία σχολικού εκφοβισμού και μπορούν να έχουν διάφορους ρόλους – «θύματα», «θύτες», παρατηρητές οργανώθηκαν δίωρα εργαστήρια ανά τμήμα με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίησή τους, ώστε να αντιλαμβάνονται φαινόμενα σχολικής βίας και εκφοβισμού και να γνωρίζουν τί πρέπει να πράξουν. Ως αφόρμηση αλλά και κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων προβλήθηκαν σχετικά βίντεο, τα οποία οι μαθητές σχολίασαν, δημιουργήθηκε προβληματισμός, προκλήθηκε γόνιμη συζήτηση, εκφράστηκαν κι επιλύθηκαν απορίες. Κάποιοι μαθητές επίσης κατέθεσαν τη δική τους σχετική εμπειρία στους συμμαθητές τους και κατέστη σαφές σε όλα τα παιδιά ότι μπροστά σε τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι μόνα τους, αλλά έχουν τη στήριξη της οικογένειά τους, των εκπαιδευτικών τους και των ψυχολόγων του Χαμόγελου του Παιδιού μέσα από τη γραμμή 1056.

Τέλος οι μαθητές με βάση αυτά που έμαθαν κλήθηκαν να παρουσιάσουν, εν ευθέτω χρόνω, με εικαστικό τρόπο το δικό τους μήνυμα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού.