Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ 2022

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022 και την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας ενημερώθηκαν από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Ακιόζογλου Αναστασία για τα Παραολυμπιακά αθλήματα. Σκοπός της δράσης ήταν να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά απέναντι στα άτομα με αναπηρία, στα προβλήματα που αυτά αντιμετωπίζουν και στα θέματα του αποκλεισμού και των διακρίσεων.

Στη συνέχεια οι μαθητές κα οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να προσεγγίσουν βιωματικά δύο από εν λόγω αθλήματα. Έπαιξαν με την καθοδήγησή της καθηγήτριάς τους τα παραολυμπιακά αθλήματα: «Γκόλμπολ» στο οποίο συμμετέχουν αθλητές τυφλοί ή με μειωμένη όραση και «Βόλεϊ καθήμενων αθλητών» στο οποίο συμμετέχουν αθλητές με κινητικές αναπηρίες.

Έτσι ο στόχος της δράσης επιτεύχθηκε και οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να αντιληφθούν τη σπουδαιότητα της αποδοχής των ατόμων με αναπηρία και την ενσωμάτωσή τους σε όλες τις κοινωνικές δράσεις.