«Ελλάδα, ελεύθερη καπνού»

Στις 3, 13 και 29 Μαρτίου 2023 παρουσιάστηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Ελλάδα, ελεύθερη καπνού» με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών όλων των τμημάτων της Γ΄ τάξης. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές/τριες προβληματίστηκαν, συζήτησαν και ενημερώθηκαν για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος στην ανθρώπινη υγεία, δίνοντας μάλιστα στο τέλος τα δικά τους μηνύματα ενάντια στο κάπνισμα.

Ευχαριστούμε πολύ τις κυρίες Παναγιωτίδου Αικατερίνη και Μαχαιρίδου Αικατερίνη, νοσηλεύτριες στο Κέντρο Υγείας Καβάλας, για την επιστημονική προσέγγιση του θέματος αλλά και τον απλό, κατανοητό και κάποιες στιγμές διασκεδαστικό τρόπο με τον οποίο συνομίλησαν με τα παιδιά εξασφαλίζοντας έτσι την ενεργό συμμετοχή τους στην όλη διαδικασία.