Γνωρίζω και αντιμετωπίζω τα μικρόβια

Στα πλαίσια των δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού σε θέματα Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο και συγκεκριμένα στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα: «Γνωρίζω και αντιμετωπίζω τα μικρόβια» στο πλαίσιο της Σχολικής Υγιεινής υλοποιήθηκε ενημέρωση στους μαθητές της Α’ τάξης τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023. Η παρουσίαση του προγράμματος πραγματοποιήθηκε από την κ. Τσίτση Παρασκευή, Επισκέπτρια Υγείας του Ψυχιατρικού Τμήματος του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας και τον κ. Ζαχαράκη Βασίλειο, Επισκέπτη Υγείας του Κέντρου Ψυχικής Υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας.

Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης έγινε αναφορά στα μικρόβια και τη δράση αυτών, στην πρόληψη των λοιμωδών νοσημάτων και στην αναγκαιότητα των εμβολιασμών που αφορούν την ηλιακή ομάδα των μαθητών καθώς επίσης και στη σωστή χρήση των αντιβιοτικών και την αποφυγή της κατάχρησης αυτών. Προβλήθηκε video για τον διαχωρισμό ιών και βακτηρίων και έγινε επίδειξη του σωστού τρόπου πλυσίματος των χεριών και του σωστού τρόπου προφύλαξης στην περίπτωση βήχα ή φτερνίσματος.

Η δράση ολοκληρώθηκε με προτάσεις που προέκυψαν από τη συζήτηση με τους μαθητές και αναφέρονταν στην βελτίωση της υγιεινής του σχολικού περιβάλλοντος.