Το 3ο Γυμνάσιο Καβάλας στο Cosmopolis

Στο πλαίσιο του φεστιβάλ Cosmopolis, που διοργανώθηκε από τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν με ιδιαίτερη χαρά στη δράση «Κάθε κτίριο μια ιστορία στην πόλη». Η παρουσίαση των εργασιών τους πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στις 29 και 30 Ιουλίου 2023 στον προαύλιο χώρο του 5ου Γυμνασίου Καβάλας στη συνοικία της Παναγίας.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές του Β1 της Β’ τάξης ασχολήθηκαν και παρουσίασαν το αρχοντικό του Θεόδωρου Πουλίδη στην οδό Σκρα που χτίστηκε το 1901, καθώς και το εκκλησάκι της Αγίας Παρασκευής που στεγάστηκε στην αυλή του το 1914 και σώζεται ως σήμερα. Ακόμη οι μαθητές του Β3 της Β’ τάξης μελέτησαν και παρουσίασαν ένα εμβληματικό κτίριο στολίδι για την πόλη της Καβάλας, το αρχοντικό του Στέργιου Φέσσα που χτίστηκε το 1914 στην οδό Σκρα 9 -Υψηλάντου, στη συνοικία του Αγίου Ιωάννη. Μέσα από αυτή τη δράση οι μαθητές μας γνώρισαν καλύτερα τα συγκεκριμένα κτίρια της πόλης μας, ερεύνησαν το παρελθόν, βρήκαν πληροφορίες για την ιστορία τους και το ρόλο τους στην θρησκευτική και κοινωνική ζωή της πόλης της Καβάλας τον προηγούμενο αιώνα και τέλος δημιούργησαν για αυτά αφίσες και παρουσιάσεις. Πραγματοποίησαν έτσι ένα όμορφο ταξίδι έρευνας και γνώσης και βίωσαν μια διδακτική και ωραία εμπειρία!

Ομάδα εργασίας μαθητών του Β1 του 3ου Γυμνασίου Καβάλας:

Αϊβαζίδου Μελίνα, Ανδρονικίδου Μιχαέλα, Γαζέτης Χρήστος, Γαροφαλίδης Ηρακλής, Γεωργιάδου Ευγενία, Γιαγκούδη Αριάδνη, Δανιηλίδου Ιόλη, Κούσας Πολυδεύκης, Σαββίδης Ευστράτιος, Σαρίδου Ελισάβετ, Σοφιολάκη Παναγιώτα, Συρόπουλος Παναγιώτης.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Τοραμανίδου Μαριάνθη

Ομάδα εργασίας μαθητών του Β3 του 3ου Γυμνασίου Καβάλας:

Ιωάννου Ιωάννα, Ιωάννου Ραφαέλα, Καγιάσα Θεοφιλία, Κυριακοπούλου Αθανασία, Μιχαηλίδου Χριστίνα

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σπανούδη Γεωργία ΠΕ02

Ακολουθούν οι εργασίες, η αφίσα των παιδιών και φωτογραφικό υλικό.

Εργασία του Β1

Εργασία του Β3