Σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης - ΚΑΡΠΑ

Την Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2023 στο σχολείο μας, το 3ο Γυμνάσιο Καβάλας, πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) με πρωτοβουλία της προέδρου Ενιαίας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Καβάλας, της κ. Ανθής Χατζηφραντζή.

Στο σεμινάριο που διήρκησε από τις 9.00 έως τις 14.00, ο διευθυντής και οι καθηγητές του συλλόγου διδασκόντων ενημερώθηκαν και ταυτόχρονα εκπαιδεύτηκαν με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο από την ομάδα του παραρτήματος ΕΚΑΒ Καβάλας, με εκπαιδευτές τον κ. Δοξάκη Νικόλαο, διασώστη και υπεύθυνο του Γραφείου Εκπαίδευσης, τον κ.Μαρκάκη Ιωάννη, διασώστη και την κ. Μάρκου Ζωή, υπεύθυνη ιατρό του ΕΚΑΒ Καβάλας.

Κατά την διάρκεια του σεμιναρίου υλοποιήθηκαν βιωματικά εργαστήρια με απόλυτη επιτυχία και συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτών και εκπαιδευόμενων. Επίσης τοποθετήθηκε ένας ακόμη απινιδωτής από τη Β/θμια Σχολική Επιτροπή του Δήμου Καβάλας στο σχολείο μας.

Έτσι με πνεύμα υπευθυνότητας και προσφοράς συνεχίζεται ο αγώνας για την ασφάλεια μαθητών και εκπαιδευτικών της σχολικής κοινότητας Καβάλας.

Ευχαριστούμε θερμά την πρόεδρο της Ενιαίας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Καβάλας, κ. Ανθής Χατζηφραντζή γι’ αυτήν την πρωτοβουλία και την ομάδα του παραρτήματος ΕΚΑΒ Καβάλας για την εξαιρετική εκπαίδευση που πρόσφεραν στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.