«Μπορούμε στο Σχολείο» 2023

Οι μαθητές της Α΄ γυμνασίου την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2023 παρακολούθησαν μια διαδραστική εκπαιδευτική παρουσίαση στο Αμφιθέατρο του σχολείου με θέμα: «Μπορούμε στο Σχολείο», από την μη κερδοσκοπική οργάνωση «Μπορούμε».

Η οργάνωση αυτή σκοπό έχει τη μείωση της σπατάλης τροφίμων και την καταπολέμηση του υποσιτισμού στην Ελλάδα.

Το διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μπορούμε στο Σχολείο», είχε σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των παιδιών για το θέμα της σπατάλης του φαγητού. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ασχολήθηκαν με δράσεις – δραστηριότητες σχετικές με την παρουσίαση, έγραψαν στον πίνακα στα ελληνικά και στα γερμανικά καλές πρακτικές για την μείωση της σπατάλης των τροφίμων τόσο στο σπίτι όσο και στο σχολείο και συγχρόνως ανακάλυψαν έννοιες όπως ο εθελοντισμός και η κοινωνική προσφορά.