Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ 2023

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), το τμήμα Α1 του σχολείου μας με συνοδούς τον Διευθυντή κ. Νικόλαο Σακελλαράκη και την εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής κα. Γεωργία Παπανικολάου παρευρέθηκε στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Παρασκευής 1 Δεκεμβρίου 2023 στην πλατεία Ελευθερίας, η οποία διοργανώθηκε από το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο με τη σύμπραξη του Μουσικού Γυμνασίου – Λυκείου Καβάλας.

Η εκδήλωση περιλάμβανε ομιλίες, τη βράβευση ενός μαθητή με αναπηρία για την εισαγωγή του στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και τραγούδια από τη χορωδία μαθητών του Μουσικού Σχολείου,ενώ ταυτόχρονα υπήρχε χριστουγεννιάτικο bazzar με δημιουργίες που ετοίμασαν οι μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ.

Οι δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας συνεχίστηκαν και τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023 με την ενημέρωση των μαθητών για την αναπηρία από την κα Γεωργία Παπανικολάου και την προβολή ταινιών μικρού μήκους με σκοπό οι μαθητές να ευαισθητοποιηθούν απέναντι στη διαφορετικότητα.