Εκπαιδευτική εκδρομή στη Αθήνα - Βουλή των Ελλήνων 2013

Στα πλαίσια του προγράμματος εκπαιδευτικών επισκέψεων στη Βουλή των Ελλήνων, πραγματοποιήθηκε από το Σάββατο 15 Δεκεμβρίου έως την Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2013 η εκδρομή της Γ' τάξης του 3ου Γυμνασίου Καβάλας στην Αθήνα με τη συμμετοχή 58 μαθητών και τριών συνοδών καθηγητών.

Το πρόγραμμα της εκδρομής περιελάμβανε κατά την πρώτη μέρα την παρακολούθηση θεατρικής παράστασης, ενώ την δεύτερη μέρα το πρωί, οι μαθητές επισκέφθηκαν το κτίριο της Βουλής των Ελλήνων όπου και ξεναγήθηκαν. Στη συνέχεια παρακολούθησαν την αλλαγή φρουράς στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη. Ακολούθησε ξενάγηση στο βράχο της Ακρόπολης και λίγο αργότερα στο μουσείο της Ακρόπολης. Το μεσημέρι οι μαθητές επισκέφθηκαν το Μοναστηράκι ενώ το βράδυ διασκέδασαν σε ταβέρνα.Όπως σε όλες τις εκπαιδευτικές επισκέψεις, που είναι ιδιαίτερης σημασίας για τους μαθητές, καθώς τους δίνουν την δυνατότητα να παρευρεθούν σε τόπους έντονης μορφωτικής αξίας, έτσι και στη φετινή επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων πρωταρχικός στόχος του σχολείου ήταν να προσφέρει στους μαθητές άμεση εμπειρία, γνώση αλλά και ψυχαγωγία, τα οποία όπως πιστεύουμεαποκόμισαν.