Εκπαιδευτική εκδρομή στην Αμφίπολη 2022

Την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αμφίπολη.

Με την άφιξη του σχολείου στην πόλη της Αμφίπολης στις 9.00 π.μ., οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν βιωματικά τη μακραίωνη ιστορία της Αμφίπολης, που ξεκινά από τη Νεολιθική εποχή και φτάνει έως τον 8ο αιώνα μ.Χ., μέσα από τα πολύτιμα εκθέματα του Αρχαιολογικού Μουσείου της πόλης.

Αμέσως μετά οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης περιηγήθηκαν στα Παλαιοχριστιανικά – Βυζαντινά μνημεία της περιοχής, στο Αρχαίο Γυμνάσιο της Αμφίπολης, τυπικό δείγμα Παλαίστρας της αρχαιότητας. Οι μαθητές της Γ’ τάξης παρακολούθησαν στο «Κέντρο Διερμηνείας» της Αμφίπολης μία ενδιαφέρουσα διαδρομή στην αρχαία ιστορία της πόλης και ενημερώθηκαν για το έργο της ανασκαφής του «Τύμβου Καστά» και τα σχετικά εντυπωσιακά ευρήματα με τη χρήση και αξιοποίηση πολυμεσικών εφαρμογών.

Την ξενάγηση των μαθητών σε όσα παρακολούθησαν και γνώρισαν βιωματικά κατά την επίσκεψή τους στους αρχαιολογικούς χώρους και το Αρχαιολογικό Μουσείο της Αμφίπολης ανέλαβαν οι Φιλόλογοι συνοδοί καθηγητές τους.

Οι μαθητές και των τριών τάξεων του Γυμνασίου επισκέφτηκαν κατόπιν την παραλία του Οφρυνίου γνωρίζοντας έτσι μία άλλη ενδιαφέρουσα και όμορφη πλευρά της περιοχής.

Όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές υπήρξαν απόλυτα συνεργάσιμοι. Επέστρεψαν με ασφάλεια και πλήρεις βιωματικών, άμεσων εμπειριών και γνώσεων πέρα και έξω από τον συμβατικό τρόπο διδασκαλίας στις σχολικές τάξεις, στις 2.00 μ.μ. στην Καβάλα.