Ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στη Θάσο 2022

Φτάνοντας στο τέλος της σχολικής χρονιάς, την Παρασκευή 13 Μαΐου 2022, πραγματοποιήσαμε την καθιερωμένη μας ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή. Προορισμός μας το δικό μας νησί, η Θάσος. Το «πράσινο νησί του Αιγαίου» όπως το αποκαλούν πολλοί από τους επισκέπτες.

Φτάνοντας στην πρωτεύουσα του νησιού, τον Λιμένα, είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε το Αρχαιολογικό Μουσείο του νησιού. Στην είσοδο του Μουσείου ενημερωθήκαμε από τις φιλολόγους του σχολείου μας, Γιακουμάκη Μαρία και Σπανούδη Γεωργία για το τι μπορούμε να δούμε και να παρατηρήσουμε μέσα σε αυτό. Στη συνέχεια είδαμε και θαυμάσαμε τα εκθέματά του και μέσα από αυτά παρακολουθήσαμε την ιστορική πορεία του νησιού. Ο εντυπωσιακός κούρος στην είσοδο ήταν αυτός που τράβηξε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον των μαθητών.

Αργότερα περπατήσαμε στα στενά σοκάκια της αγοράς αλλά και στο λιμάνι της πόλης θαυμάζοντας τα γαλαζοπράσινα καθάρια νερά της θάλασσας.

Το απόγευμα με γεμάτες τις αποσκευές μας όμορφες στιγμές γυρίσαμε στην Καβάλα για να συνεχίσουμε ανανεωμένοι το υπόλοιπο της σχολικής χρονιάς.

Η εκδρομή μας στη Θάσο ήταν για όλους μας ένα υπέροχο ταξίδι. Όλα κύλησαν όμορφα και κερδίσαμε νέες εμπειρίες.