Εκπαιδευτική εκδρομή σχολικών δραστηριότητων στα Ιωάννινα 2022

Στις αρχές Μαΐου του 2022, από την Πέμπτη 5 Μαΐου έως και το Σάββατο 7 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή των περιβαλλοντικών και πολιτιστικών προγραμμάτων του σχολείου μας στον νομό και την πόλη των Ιωαννίνων. Η συγκεκριμένη εκδρομή συνδέονταν με τους στόχους των προγραμμάτων όσον αφορά στη γνωριμία με τον τόπο μας, την Παράδοση και την πολιτιστική μας κληρονομιά όντας το επιστέγασμα των αντίστοιχων μαθητικών δραστηριοτήτων που έλαβαν χώρα τη φετινή σχολική χρονιά και περιελάμβανε δράσεις ιστορικού, πολιτιστικού, και λαογραφικού χαρακτήρα. Απώτερος κι εξίσου σημαντικός στόχος της παρούσης εξόρμησης υπήρξε αφενός η κοινωνικοποίηση, η καλλιέργεια ομαδικού πνεύματος, υπευθυνότητας και συνέπειας κι αφετέρου η ψυχαγωγία και δημιουργία αξιόλογων εμπειριών και αναμνήσεων στους μαθητές.

Την Πέμπτη 5 Μαΐου,πολύ νωρίς το πρωί αναχωρήσαμε από την πόλη μας με προορισμό την όμορφη πόλη των Ιωαννίνων. Μόλις φτάσαμε και με σύμμαχο τον καλό καιρό επισκεφτήκαμε το Κάστρο της πόλης από όπου θαυμάσαμε το περίφημο νησάκι στη Λίμνη. Στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στο Δημοτικό Εθνογραφικό Μουσείο και το ιδιωτικό Μουσείο Αργυροτεχνίας, το οποίο εντυπωσίασε ιδιαίτερα τους μαθητές με τα περίφημα εκθέματα της μοναδικής αργυροτεχνίας, που άκμασε στο παρελθόν και ακμάζει ως σήμερα, για την οποία φημίζεται η πόλη των Ιωαννίνων. Καθοδικά περπατήσαμε στα γραφικά σοκάκια της παλιάς πόλης καταλήγοντας στην παραλία της Παμβώτιδας κι ακολούθησε η περιήγηση στην πόλη εκτός του Κάστρου.

Την Παρασκευή 6 Μαΐου το πρωί αναχωρήσαμε για τα πανέμορφα Ζαγοροχώρια. Στην πορεία της διαδρομής μας πρώτος σταθμός ήταν το γνωστό γιοφύρι του Κόκκορη, μοναδικό για την έκτασή του ,την αρτιότητα, την προσβασιμότητα και εμβληματικό της τέχνης των ηπειρώτικων τοξωτών γεφυριών, όπου οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν και να περπατήσουν. Επόμενος σταθμός μας το γραφικό χωριό Μονοδένδρι, όπου περπατήσαμε στα πέτρινα σοκάκια ανάμεσα στα παραδοσιακά πέτρινα σπίτια και την καταπράσινη φύση με προορισμό τη Μονή της Αγίας Παρασκευής και το φαράγγι του Βίκου με την υπέροχη θέα .Στη συνέχεια επιστρέψαμε στην πόλη ώστε να επισκεφθούμε το Μουσείο Ελληνικής Ιστορίας «Παύλου Βρέλλη» μοναδικό για τις πληροφορίες του μέσα από τα κέρινα ομοιώματα - εκθέματα, που εντυπωσιάζουν τους επισκέπτες του. Το απόγευμα αναχωρήσαμε με το καραβάκι για το Νησάκι της Λίμνης Παμβώτιδας όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Μουσείο Αλή Πασά και να γνωρίσουν βιωματικά ένα μέρος της τοπικής ιστορίας της περιοχής κατά την περίοδο της Τουρκοκρατίας, καθώς και να περιηγηθούν στο νησί ερχόμενοι σε επαφή με τα ντόπια εδέσματα και τους φιλόξενους κατοίκους του.

Την τελευταία μέρα της εκδρομής, Σάββατο 7 Μαΐου, αρχικά επισκεφθήκαμε την Πλατεία Πάργης στο κέντρο της πόλης, προσκυνήσαμε στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου του Νεομάρτυρα και στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στην κεντρική πλατεία, στα Λιθαρίτσια κι αποχαιρετήσαμε την όμορφη πόλη. Επόμενος προορισμός το Πέραμα όπου βιώσαμε την μοναδική εμπειρία γνωριμίας με το εντυπωσιακό σπήλαιο και τα θαυμαστά δημιουργήματα της φύσης βιωματικά με την ξενάγηση αλλά και παρακολουθώντας οπτικοακουστικό πληροφοριακό υλικό. Γεμάτοι εμπειρίες και γνώσεις αναχωρήσαμε για το γραφικό Μέτσοβο ανάμεσα στα χιονισμένα ακόμη βουνά της Πίνδου, εκεί θαυμάσαμε την τοπική κουλτούρα με τα πετρόχτιστα σπίτια, τα ηπειρώτικα προϊόντα κι απολαύσαμε τα παραδοσιακά εδέσματα.

Τέλος μετά το μεσημέρι αναχωρήσαμε κι επιστρέψαμε στην πόλη μας, στην Καβάλα, γεμάτοι καινούργιες εμπειρίες και όμορφες αναμνήσεις. Όλη η εκδρομή κύλησε μέσα σε πνεύμα χαράς και συνεργασίας. Ας ευχηθούμε να πραγματοποιήσουμε κι άλλες παρόμοιες εξορμήσεις που ενισχύουν κι εμπλουτίζουν το εκπαιδευτικό μας έργο!