Ενημέρωση για τα ΕΠΑΛ 2024

Στις 23 Απριλίου 2024, ημέρα Τρίτη, πραγματοποιήθηκε από τη Γ’ τάξη του σχολείου μας η επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ της πόλη μας, με σκοπό την εποικοδομητική ενημέρωση και πληροφόρηση των παιδιών για τις δυνατότητες και τις επαγγελματικές ευκαιρίες που τους δίνονται φοιτώντας στο εν λόγω σχολείο.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης τους οι μαθητές αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, επισκέφτηκαν την Έκθεση του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Καβάλας. Είχαν έτσι την ευκαιρία να θαυμάσουν τις εργασίες και να παρακολουθήσουν τα project, που υλοποίησαν οι μαθητές του ΕΠΑΛ στα εργαστήριά τους κατά τη διάρκεια του φετινού σχολικού έτους.

Ακολούθησε περιήγηση, ξενάγηση και περαιτέρω ενημέρωση στους χώρους των εργαστηρίων των διαφορετικών ειδικοτήτων που στεγάζονται στο 1ο ΕΠΑΛ από τους εκάστοτε εκπαιδευτικούς με τη συνδρομή και τη βοήθεια των μαθητών τους.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία, καθ’ όλη την διάρκεια της ξενάγησης – ενημέρωσης, να θέσουν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους για τις δυνατότητες και τις επαγγελματικές ευκαιρίες που τους δίνονται μετά την φοίτησή τους στο ΕΠΑΛ.

‘Όλοι τους αποκόμισαν μια ικανοποιητική εμπειρία και γνώση, που θα τους βοηθήσει στην επιλογή της μελλοντικής τους εκπαίδευσης.

Στις 24 Απριλίου 2024, ημέρα Τετάρτη, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών της Γ’ τάξης του σχολείου μας από το 4ο ΕΠΑΛ Καβάλας στον χώρο του σχολείου μας.

Καθηγητές του 4ου ΕΠΑΛ πλοήγησαν τους μαθητές μας στην ιστοσελίδα του εν λόγω σχολείου και κατατόπισαν τα παιδιά σχετικά με τις κατευθύνσεις – τομείς και τις αντίστοιχες ειδικότητες που λειτουργούν στα ΕΠΑΛ της Καβάλας.

Με ιδιαίτερη υπομονή και υπευθυνότητα οι καθηγητές του 4ου ΕΠΑΛ ανταποκρίθηκαν στις απορίες των μαθητών μας και τους ευρύτερους προβληματισμούς τους για τις μελλοντικές εκπαιδευτικές τους επιλογές.