Έγκυρη πληροφόρηση για το πρόβλημα των ναρκωτικών 2024

Την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επίσκεψη εκπροσώπων της Αστυνομικής Διεύθυνσης Καβάλας και συγκεκριμένα του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών με σκοπό την έγκυρη πληροφόρηση των μαθητών μας για το πρόβλημα των Ναρκωτικών.

Στη δίωρη δράση συμμετείχαν μαθητές της Γ’ τάξης οι οποίοι ενημερώθηκαν με απλό και κατανοητό τρόπο για τις αρνητικές επιπτώσεις, τόσο στη σωματική όσο και στην ψυχική υγεία των ατόμων, αυτής της μάστιγας της εποχής μας.

Τα παιδιά προβληματίστηκαν και εξέφρασαν τις απορίες τους στους αρμόδιους οι οποίοι μέσα από έναν εποικοδομητικό διάλογο μαζί τους πέρασαν μηνύματα αποφυγής και προφύλαξης από αυτόν τον μεγάλο κίνδυνο που απειλεί τους νέους μας.

Ευελπιστούμε ότι η ενημέρωση αυτή σχετικά με τις συνέπειες, ακόμη και τις νομικές, της διακίνησης και της χρήσης ναρκωτικών ουσιών θα θωρακίσει και θα προφυλάξει τους νέους μας από αυτή την θανάσιμη απειλή, τα ναρκωτικά.