Πρόγραμμα e-twinning 2024

Το σχολείο μας έχει την ευκαιρία να αποτελεί μέλος της ευρωπαϊκής κοινότητας του eTwinning και να συμμετέχει σε μια δράση με τους μαθητές της Α’ και Β’ τάξης.

Η εργασία υλοποιείται μεταξύ έξι (6) ευρωπαϊκών σχολείων, από τις χώρες της Γαλλίας, Ισπανίας, Ρουμανίας, Τουρκίας και της Ελλάδας.

Το θέμα της εργασίας είναι η δημιουργία ενός σχολικού ραδιοφώνου μέσω μιας πλατφόρμας, όπου οι μαθητές μπορούν να μοιράζονται αγάπη και αδελφοσύνη, ενώ παράλληλα παρουσιάζουν τις πολιτιστικές τους αξίες. Το ραδιόφωνο θα εκπέμπει μία φορά την εβδομάδα, με μουσική και κοινοποιήσεις για το επιλεγμένο θέμα της εβδομάδας. Το σχολικό ραδιόφωνο θα εκπέμπει ενεργά σε όλο το σχολείο κατά τα διαλείμματα και τις ώρες ανάπαυσης.

Οι στόχοι αυτής της δράσης είναι να βοηθήσει τους μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες παρουσίασης, αυτοέκφρασης, αυτοπεποίθησης και υπευθυνότητας.

Να αναφέρουμε λίγα λόγια για το πρόγραμμα:

Το eTwinning είναι μια Ευρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και τις κουλτούρες, να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες, ενώ παράλληλα θα εξασκούν τις ικανότητες τους στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών. Το eTwinning βελτιώνει την παιδαγωγική διαδικασία, ως δραστηριότητα που προσθέτει αξία στην συμβατική μάθηση. Στοχεύει και σε μια πλήρη και συστηματική συνεργασία των σχολείων σε όλα τα επίπεδα (Μαθητές, Δάσκαλοι, Σχολικές τάξεις και Σχολική Διεύθυνση) και παράλληλα προσφέρει πολλές ευκαιρίες για εφαρμογή καινοτομιών και δημιουργικής μάθησης στη διδακτική πράξη. Οι εκπαιδευτικοί αλλά κυρίως οι μαθητές που συμμετέχουν επωφελούνται από τη συνεργασία που έχουν με τα σχολεία των άλλων χωρών, βγαίνουν από τα στενά όρια της τάξης και το μάθημα αποκτά ευρωπαϊκή διάσταση.

Καλή ακρόαση…