Εργασίες Α' τάξης

Οι μαθητές της Α’ τάξης, στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής, είχαν την ευκαιρία να γίνουν εξερευνητές σε μια άγνωστη γι’ αυτούς χώρα, στη χώρα της ασφάλειας του Διαδικτύου.

Μετά την ολοκλήρωση της ενότητας που αφορούσε τη γνωριμία με το Διαδίκτυο, τις υπηρεσίες του και τα μεγάλα οφέλη που έχουμε από αυτό, οι μαθητές ασχολήθηκαν με τους κινδύνους του Διαδικτύου. Στη συνέχεια τα παιδιά κλήθηκαν και υλοποίησαν συνεργατικά εργασίες - comics, για να αποτυπώσουν τους σημαντικότερους κινδύνους που συναντούν καθημερινά αλλά και τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να τους αντιμετωπίζουν για να προστατεύονται.

Αφού χωρίστηκαν σε ομάδες επέλεξαν τον κίνδυνο του Διαδικτύου που τους ενδιέφερε και στη συνέχεια άφησαν τη φαντασία τους να δημιουργήσει το σενάριο, το σκηνικό, τους πρωταγωνιστές και τους διαλόγους που θα αντάλλασσαν.

Για να αποτυπωθεί η δημιουργική σκέψη και η φαντασία των παιδιών χρησιμοποιήθηκε το Web 2.0 εργαλείο StoryboardThat.

Στο τέλος έγινε μία τελική ένωση όλων των κόμικς και φτιάχτηκε ένα comic book που μπορείτε να το απολαύσετε.