6ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής 2015

Τη Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2015 η Γ' τάξη του σχολείου  μας επισκέφτηκε την έκθεση του 6ου ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ στη Νέα Καρβάλη.

Για όσους δεν γνωρίζουν, πρόκειται για ένα φεστιβάλ νέων τεχνολογιών που σκοπεύει να αναδείξει τη δυναμική της βιομηχανίας της πληροφορίας και των σημαντικών επιδράσεων της στην κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική ζωή.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους της έκθεσης από φοιτητές και εντυπωσιάστηκαν από πολλές εφαρμογές που παρακολούθησαν. Ακολούθησε ενημέρωση και προβολή των εφαρμογών στην αίθουσα του αμφιθέατρου.

Η έκθεση ήταν μία ευχάριστη έκπληξη για τους μαθητές αλλά και για τους συνοδούς καθηγητές. Αξίζει ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσοι κόπιασαν για αυτό.