Εορτή των Τριών Ιεραρχών 2016

Τιμώντας και φέτος την εορτή των Τριών Ιεραρχών το σχολείο μας την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2016 πραγματοποίησε προσκυνηματική εκδρομή στη Νέα Καρβάλη.

Στην αρχή οι καθηγητές μαζί με τους μαθητές εκκλησιαστήκαμε στον Ιερό Ναό του Αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου όπου τελέστηκε και αρτοκλασία. Στη συνέχεια ο ιερέας της εκκλησίας π. Αλέξιος μίλησε στα παιδιά για τη ζωή και το έργο του Αγίου Γρηγορίου ενός από τους μεγαλύτερους Πατέρες της Εκκλησίας μας. Είχαμε την ευκαιρία να προσκυνήσουμε το σκήνωμα του Αγίου και να μάθουμε πώς αυτό μεταφέρθηκε από την Παλαιά Καρβάλη της Καππαδοκίας (Γκέλβερι) στη Ν.Καρβάλη από τους ξεριζωμένους Καππαδόκες μαζί με άλλα ιερά κειμήλια.

Αργότερα επισκεφτήκαμε το Ιστορικό και Εθνογραφικό Μουσείο του Ελληνοκαππαδοκικού Πολιτισμού. Ο υπεύθυνος του μουσείου κ. Ιωσηφίδης Καπλάνης μας εξήγησε ότι ο σκοπός του μουσείου είναι η διαφύλαξη και η διάδοση του Καππαδοκικού Ελληνισμού και μας ξενάγησε στις αίθουσες του μουσείου παρουσιάζοντας τα διάφορα εκθέματα που περιγράφουν τη ζωή στην Καππαδοκία.

Η όμορφη αυτή εκδρομή έκλεισε με την επίσκεψη μας στο Λαογραφικό χωριό Ακόντισμα. Περπατήσαμε στα πέτρινα καλντερίμια του και ξεκουραστήκαμε στο αμφιθέατρο του χωριού.

Η εκδρομή έδωσε στους μαθητές την ευκαιρία να γνωρίσουν ιδιαίτερα τη ζωή και το έργο ενός από τους Τρεις Ιεράρχες, του Αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου και να έρθουν σε επαφή με την παράδοση και τον πολιτισμό της πατρίδας μας.