7ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής 2016

Οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας την Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2016 επισκέφτηκαν το 7ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής στο Εκθεσιακό Κέντρο Καβάλας «Απόστολος Μαρδύρης» στην Ν.Καρβάλη.

Στην αρχή της επίσκεψης στην αίθουσα του αμφιθεάτρου έγινε στους μαθητές μία σύντομη ενημέρωση για το στόχο για τον οποίο εργάζονται οι άνθρωποι του φεστιβάλ, που είναι να προσφέρουν εκλαϊκευμένη τεχνολογική γνώση στους μαθητές των γυμνασίων και λυκείων. Ακόμη τα παιδιά παρακολούθησαν μία παρουσίαση για τη Εκπαιδευτική Ρομποτική ως μια καινοτόμο μαθησιακή μέθοδο. Στη συνέχεια οι μαθητές αφού χωρίστηκαν σε ομάδες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν από τους εθελοντές φοιτητές του ΤΕΙ Καβάλας στα περίπτερα στα οποία εκτίθενται οι εργασίες των φοιτητών. Ανάμεσα στα εκθέματα είδαν το SmartHome: έλεγχος έξυπνου σπιτιού από κινητό τηλέφωνο, το Drawingrobot, το R.ox.an.e, το διαδραστικό τραπέζι, το αυτόνομο υποβρύχιο Robodite, το χώρος στάθμευσης αεροπλάνων, το σύστημα αναπαραγωγής ουρλιαχτών αλλά και τα εκπαιδευτικά προγράμματα που αφορούσαν τα μαθηματικά και την ιστορία.

Η έκθεση ήταν μία ιδιαίτερη εμπειρία για τους μαθητές αλλά και για τους συνοδούς καθηγητές. Δόθηκε σε όλους η δυνατότητα να γνωρίσουν τις εφαρμογές του υπολογιστή στην βιομηχανία αλλά και στην καθημερινότητα και να δουν από κοντά πώς η θεωρία μετατρέπεται σε πράξη με απλό και κατανοητό τρόπο.

Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσοι κόπιασαν για αυτό.