"Παραμύθι χωρίς όνομα"

p deltaΟι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία την Τετάρτη 7 Μαρτίου 2018 και την Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018 να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση "Παραμύθι χωρίς όνομα" της Πηνελόπης Δέλτα, από την Παιδική σκηνή της Γιούλης Ηλιοπούλου.

Το γνωστό βιβλίο της Πηνελόπης Δέλτα αποδόθηκε με όμορφο τρόπο σε μια παράσταση γεμάτη μηνύματα, υψηλές ιδέες που μπορούν να βρουν εφαρμογή στη σημερινή κοινωνία, ευαισθητοποιώντας τα παιδιά, τους αυριανούς πολίτες. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παράσταση η οποία εξελίσσονταν με γρήγορους ρυθμούς ενώ η μουσική άγγιζε την ψυχή όλων.

Συγκλονιστικά επίκαιρο το σπουδαίο αυτό έργο της Πηνελόπης Δέλτα μοιάζει να περιγράφει την Ελλάδα του σήμερα. Σε κάθε σελίδα μέσω της χώρας των Μοιρολάτρων χαρτογραφεί την δική μας πραγματικότητα. Οι χαρακτήρες φαίνονται γνώριμοι ο Γεροφτωχούλης, ο Κακομοιρίδης, ο Αμοιράκος ο Πανουργάκος Ο Δάσκαλος Ο Δικαστής Λαγόκαρδος κτλ. Οι πράξεις τους συμβαίνουν και στην δική μας καθημερινότητα τα συναισθήματα τους είναι και δικά μας συναισθήματα. Η απογοήτευση η αποχαύνωση η διαφθορά η μετανάστευση ο συμβιβασμός κυριαρχούν στην ρημαγμένη χώρα του βασιλιά Αστόχαστου.

Οι μαθητές διδάχτηκαν με έμμεσο τρόπο, για τις αξίες της εργασίας, της δικαιοσύνης, της προσπάθειας, της ανδρείας, της εθνικής περηφάνιας και της συλλογικότητας. Αξίες οι οποίες, είναι παντοτινά επίκαιρες.

Η παράσταση πέρασε τα σπουδαία μηνύματα στους μαθητές με τρόπο ευχάριστο διασκεδαστικό πολλές φορές αστείο αλλά και συγκινητικό, σε μια περιπέτεια ζωής που όλοι συμμετέχουν κάθε στιγμή.