Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2014

74 χρόνια πέρασαν από το βροντερό ΟΧΙ των Ελλήνων, την 28η Οκτώβρη 1940, στην απαίτηση του Ιταλού πρέσβη για παράδοση άνευ όρων της χώρας τους. Ένα ΟΧΙ που έμελλε να μείνει αξέχαστο και να γίνει αφορμή να γραφούν μερικές από τις ενδοξότερες σελίδες της ελληνικής ιστορίας. Ένα ΟΧΙ που θα το ακολουθούσε ο ενθουσιασμός και το ακατάβλητο φρόνημα ενός λαού που ο αγώνας του για ιδανικά, πίστη και πατρίδα θα βάραινε περισσότερο από τις πολεμικές μηχανές του πανίσχυρου Άξονα και θα οδηγούσε στο θαύμα, την πρώτη νίκη της συμμαχίας των ελεύθερων εθνών που θα έδινε ένα φως ελπίδας στην βυθισμένη μέχρι τότε σε απόγνωση Ευρώπη.

Αυτή τη λαμπρή σελίδα τόσο για την ελληνική όσο και για την παγκόσμια ιστορία που έγραψαν οι Έλληνες με τη θυσία τους στα βουνά της Πίνδου, αρνούμενοι την πρόκληση των φασιστικών δυνάμεων να παραδώσουν ?γη και ύδωρ?, τιμήσαμε για μια ακόμη φορά, τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014, στο 3ο Γυμνάσιο Καβάλας, για να θυμίσουμε ότι όσα χρόνια κι αν πέρασαν η θυσία των ηρώων εκείνων, των μικρών σε αριθμό αλλά μεγάλων σε ψυχή, δεν ξεχάστηκε και δεν θα ξεχαστεί, αλλά θα παραμείνει αναλλοίωτη στη μνήμη και στην ψυχή, με την υπόσχεση να την κληρονομήσουμε, μαθητές και καθηγητές, στις επόμενες γενιές.

Η γιορτή ξεκίνησε με την ανάγνωση του πρακτικού για την απονομή των αριστείων και των βραβείων προόδου στους μαθητές και για τον καθορισμό των σημαιοφόρων και παραστατών της σημαίας.

Στη συνέχεια διαβάστηκε το χρονικό 28ης Οκτωβρίου, το οποίο πλαισιώθηκε από απαγγελίες ποιημάτων, ηχητικά ντοκουμέντα, αποσπάσματα από αναμνήσεις της εποχής και τραγούδια της χορωδίας.