Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2014

Τη Δευτέρα, 17 Νοεμβρίου, το σχολείο μας τίμησε, όπως κάθε χρόνο, την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου με μια λιτή αλλά γεμάτη συναίσθημα εκδήλωση, τη διοργάνωση της οποίας ανέλαβε η φιλόλογος του σχολείου Αλεξάνδρα Γερακίνη σε συνεργασία με τον μουσικό του σχολείου Τάσο Ασλανίδη.

Ο στόχος της γιορτής ήταν όχι τόσο να θυμίσει τα γεγονότα αλλά να προκαλέσει συγκίνηση και συναισθηματική φόρτιση στους παρευρισκόμενους. Για το λόγο αυτό δόθηκε έμφαση στον ποιητικό λόγο και στη μουσική. Διαβάστηκε ένα σύντομο χρονικό των γεγονότων από δύο μαθητές του σχολείου και ακολούθησε η απαγγελία των ποιημάτων και η ερμηνεία των τραγουδιών. Εννιά μαθητές, επτά ποιήματα, εννιά γαρύφαλλα προς τιμή των politexnio 800x600νεκρών και είκοσι τρία κεράκια που άναψαν στην αρχή της γιορτής και έσβησαν στο τέλος, όταν ακούστηκαν τα ονόματα των νεκρών υπό τη συνοδεία του τραγουδιού «Επέσατε θύματα». Ξεχωριστό τόνο στην εκδήλωση χάρισαν τα τραγούδια που εκτελέστηκαν και ερμηνεύτηκαν με μοναδικό τρόπο από τη χορωδία  του σχολείου.

Τα μουσικά κομμάτια που ακούστηκαν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης ήταν τα εξής: «Το χελιδόνι», «Ο λεβέντης», «Είμαστε δυο» του Μ.Θεοδωράκη, «Το προσκύνημα» του Γ.Μαρκόπουλου και «Ο δρόμος» του Μ.Λοίζου

Συντελεστές της εκδήλωσης:

·  Ανάγνωση χρονικού: Καντιφούδη Μαρία, Καζαντζίδης Θεόδωρος

·  Απαγγελία ποιημάτων: Αναγνώστου Γιούλη, Χρυσομάλλη Μαρτίνα, Παπανδρέου Ελένη, Αστεριάδης Δημήτριος, Τσέλιου Μάγδα, Χασάπη Μαρία, Χαρπίδου Βικτώρια.

·  Ερμηνεία των τραγουδιών: Χορωδία του σχολείου

·  Επιμέλεια ήχου: Ασλανίδης Τάσος

·  Επιμέλεια video:Γούτα Μάρα

Δείτε το βίντεο και τις φωτογραφίες της γιορτής