Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2015

Με απέριττο τρόπο τιμήθηκε η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 στο σχολείο μας. Η εκδήλωση είχε τιμητικό χαρακτήρα και δεν ήταν γιορτή, αφού τη μέρα αυτή αποτίουμε φόρο τιμής στους πεσόντες και τους αναπήρους του ιταλοελληνικού πολέμου, καθώς και σε όλους όσοι αντιστάθηκαν στους Ιταλούς και Γερμανούς εισβολείς, αλλά και στους Βουλγάρους κατακτητές της Μακεδονίας και της Θράκης.

Την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Αναστάσιος Ασλανίδης (υποδιευθυντής του σχολείου - καθηγητής μουσικής, ο οποίος προετοίμασε την εξαιρετική χορωδία και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης Μαρία Δρακόντου και Κατερίνα Λαζαρίδου που «έπαιξαν» στο αρμόνιο τα επετειακά τραγούδια) και Νίκος Καραγιαννακίδης (καθηγητής φιλόλογος, ο οποίος μίλησε για την επέτειο και τα όσα συνέβησαν στην Ελλάδα και την περιοχή της Ανατολικής Μακεδονίας στο διάστημα Οκτώβριος 1940 - Σεπτέμβριος 1944, όταν η περιοχή μας απελευθερώθηκε, ένα μήνα νωρίτερα από την Αθήνα, από τη βουλγαρική κατοχή).