Εορτή των Τριών Ιεραρχών 2019

Με αφορμή τον εορτασμό των Τριων Ιεραρχών, την παραμονή της εορτής, Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2019, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δίωρη εκδήλωση αφιερωμένη στην μνήμη των τριων μεγάλων Δασκάλων και Ιεραρχών, Μέγα Βασίλειο, Γρηγόριο τον Θεολόγο και Ιωάννη το Χρυσόστομο.

Αρχικά διαβάστηκε το μήνυμα του Αρχιεπισκόπου και της Ιεράς Συνόδου για τους Τρεις Ιεράρχες. Στη συνέχεια ( μέσω βίντεο ) έγινε παρουσίαση της ζωής τους, του έργου τους και της στάσης τους απέναντι στην εξουσία. Τονίστηκε η βαθιά πίστη τους, η σοφία τους, η μεγάλη τους μόρφωση, οι παιδαγωγικές τους αντιλήψεις, η πολυδιάστατη προσφορά τους στο χώρο της παιδείας, η σύνθεση ελληνικής παιδείας και χριστιανισμού, το συγγραφικό τους έργο και η τεράστια φιλανθρωπική τους δράση.

Επισημάνθηκε ότι οι Τρεις Ιεράρχες πίστευαν σε παιδεία προσανατολισμένη στον Θεό και στον συνάνθρωπο, προτάθηκε στους μαθητές να γνωρίσουν τα κείμενα και την σοφία των τριων Ιεραρχών και να αποτελέσουν πρότυπα ακεραιότητας και ήθους για τη ζωή τους.