Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2019

Με έναν διαφορετικό τρόπο τιμήσαμε εφέτος την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου και όσων συστρατεύθηκαν μαζί τους τον Νοέμβριο του 1973, ενάντια στην δικτατορία και την καταστολή την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019.

Επιλέξαμε να δούμε ένα μοναδικό, άγνωστο σε πολλούς, οπτικοακουστικό υλικό. Την ταινία - ντοκουμέντο "Το χρονικό της δικτατορίας 1967-1974", που γύρισε ο Παντελής Βούλγαρης, με την συνεργασία του στοχαστή και αγωνιστή Γιάγκου Ανδρεάδη.

Είδαμε σκηνές "μεγαλείου", με αναπαραστάσεις μαχών στο Παναθηναϊκό στάδιο και εικόνες ανδρών της Ελληνικής Στρατιωτικής Αστυνομίας, στις εγκαταστάσεις της οποίας βασανίστηκαν εκατοντάδες αγωνιστές της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας, να ισορροπούν σε μοτοσυκλέτες. "Απολαύσαμε", όμως, και στιγμιότυπα απερίγραπτης κακογουστιάς, με ημίγυμνα μοντέλα να παρελαύνουν με σχέδια ζωγραφισμένα στη σάρκα τους ενώπιον του "αυστηρών ηθών" κατά τα άλλα πραξικοπηματία της 21ης Απριλίου 1967 Στυλιανού Παττακού.

Παρακολουθήσαμε τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας στην κηδεία του τελευταίου εκλεγμένου προδικτατορικού πρωθυπουργού Γεωργίου Παπανδρέου, καθώς και στιγμιότυπα από την κατάληψη της Νομικής Σχολής. Τέλος, είδαμε εικόνες από τα γεγονότα του Πολυτεχνείου, αλλά και την επιστροφή των πολιτικών εξορίστων από τη Γυάρο.

Να είμαστε γεροί και να απολαμβάνουμε την Δημοκρατία, φροντίζοντας να την διευρύνουμε.

Για την ιστορία, πριν από την προβολή της ταινίας, που έγινε σε τρεις χώρους του σχολείου μας, διαβάστηκε από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Δήμο Ράπτη το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας, καθώς και ένα κείμενο με βασικές πληροφορίες για το τι είναι πραξικόπημα, χούντα και δικτατορία, που επιμελήθηκε ο Υποδιευθυντής του σχολείου μας Αναστάσιος Ασλανίδης. Την επιλογή του οπτικοακουστικού υλικού έκανε ο ιστορικός Νίκος Καραγιαννακίδης, εκπαιδευτικός του κλάδου ΠΕ 02 της σχολικής μας μονάδας.