Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2023

Μέσα σε μια δύσκολη διεθνώς πραγματικότητα, καθώς ο πόλεμος λυμαίνεται καταστρέφοντας ό,τι η ειρήνη δημιούργησε, τα παιδιά του Γυμνασίου μας, αφιέρωσαν τη φετινή γιορτή της 28ης Οκτωβρίου, στους αφανείς και αγνώστους πρωτεργάτες της ειρήνης και της ελευθερίας.

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023, ώρα 9:30 πμ, το σχολείο μας πραγματοποίησε ένα οδοιπορικό στην υπέρτατη θυσία ανθρώπων που νοηματοδότησαν τη ρήση του εθνικού μας ποιητή Διονυσίου Σολωμού «Η Ελευθερία είναι μεστή από το Χρέος»!

Το ιστορικό χρονικό, οι μαρτυρίες, η αναφορά στους ήρωες – πρωταγωνιστές, με εικόνες και λόγο υμνητικό μέσα από ποιήματα και τραγούδια όλο παλμό και ενθουσιασμό, κάτω απ’ τη γαλανόλευκη που τιμήσαμε ιδιαίτερα μια και παράλληλα ήταν και γιορτή της σημαίας, συνέθεσαν το περιεχόμενο και το πνεύμα της εορτής μας. Η εκδήλωση έκλεισε με τη βράβευση των αριστούχων μαθητών και τον ορισμό των σημαιοφόρων και των παραστατών.

Ας στέκονται οι Ήρωες του ’40 οδοδείκτες στη σημερινή βαθιά πληγωμένη εθνική μας περηφάνια κι ας γίνονται αφορμή να αισθανόμαστε περισσότερο ΕΛΛΗΝΕΣ!