Γιορτή 25ης Μαρτίου 2023

Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023, στo πλαίσιo του εορτασμού της Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη σχολική εορτή, τιμώντας τη μέρα αυτή με την συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών του σχολείου μας και του συλλόγου των καθηγητών/τριών.

Στην διάρκεια της γιορτής μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης, διάβασαν κείμενα σχετικά με το έπος του 1821, ενώ παράλληλα η χορωδία του σχολείου μας τραγούδησε παραδοσιακά, δημοτικά τραγούδια και ύμνους. Στη συνέχεια μαθητές δραματοποίησαν ένα μικρό θεατρικό έργο με τίτλο: «Το κρυφό σχολειό». Η εκδήλωση έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο. Ήταν μια όμορφη γιορτή που πραγματοποιήθηκε με την αξιέπαινη προσπάθεια μαθητών και διδασκόντων.

Μετά το πέρας της γιορτής η σημαιοφόρος, οι παραστάτες και αντιπροσωπεία μαθητριών μετέβησαν στον Δημοτικό Κήπο για την κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της πόλης και για την παρουσίαση δημοτικών χορών.