Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2022

Σε μία θερμή και εγκάρδια ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε στον χώρο του Γυμναστηρίου, την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022, η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας.

Η γιορτή περιελάμβανε κείμενα, ποιήματα, θεατρικό, τραγούδια, κάλαντα.

Τα παιδιά απέδωσαν με ιδιαίτερη ζωντάνια και εκφραστικότητα τα κείμενα, τα ποιήματα και το θεατρικό που αναφέρονταν στο μεγάλο γεγονός της Γέννησης του Θεανθρώπου. Η χορωδία του σχολείου, υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Μουσικής και Υποδιευθυντή κ. Ασλανίδη Αναστασίου, παρουσίασε με εξαιρετικά μελωδικό τόνο τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα του Δωδεκαημέρου.

Οι μαθητές μέσα από τα κείμενα και το θεατρικό, μας θύμισαν το αληθινό μήνυμα των Χριστουγέννων, ότι δηλαδή ο Θεός από αγάπη γίνεται άνθρωπος και μας καλεί να κάνουμε φάτνη την καρδιά μας, να την καθαρίσουμε από τα αγκάθια του μίσους, του φθόνου και του εγωισμού για να γεννηθεί Αυτός μέσα της.

Ταυτόχρονα μέσα από τα κάλαντα μεταφερθήκαμε σε πολλές περιοχές της πατρίδας μας, από τη γειτονική μας Θράκη μέχρι τη μακρινή μας Κρήτη και γνωρίσαμε έθιμα του κάθε τόπου και τον ιδιαίτερο τρόπο εορτασμού των Αγίων αυτών ημερών.

Η γιορτή μας έκλεισε με τους μαθητές μας να ψάλλουν τα καθιερωμένα κάλαντα και να ανταλλάσσουν ευχές για Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά!!!