Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2022

Σεβόμενοι τον αγώνα των νέων της εποχής και θέλοντας να αποδοθεί η αναγκαία τιμή σε αυτή τη σημαντική στιγμή της νεοελληνικής ιστορίας, εκπαιδευτικοί και μαθητές του 3ου Γυμνασίου σταθήκαμε στοχαστικά απέναντι στην 49η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου τον Νοέμβριο του 1973, την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Νικόλαος Καραγιαννακίδης, ιστορικός - φιλόλογος του κλάδου ΠΕ 02, και Απόστολος Νικούδης, μαθηματικός του κλάδου ΠΕ 03, επέλεξαν να προσφέρουν στους μαθητές την ευκαιρία για πληροφόρηση «από πρώτο χέρι», καθώς και για επαφή με την ποιητική προσέγγιση της εξέγερσης. Συγκεκριμένα, αρχικώς προβλήθηκε το «Χρονικό της δικτατορίας 1967-1974» του διωχθέντος από την Χούντα των πραξικοπηματιών της 21ης Απριλίου 1967 σκηνοθέτη Παντελή Βούλγαρη, με υλικό που συγκεντρώθηκε παράνομα και κοπιαστικά. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας παρακολούθησαν οπτικοποιημένη απαγγελία τεσσάρων ποιημάτων. Με την τεχνική υποστήριξη του Υποδιευθυντή του σχολείου Αναστάσιου Ασλανίδη, δημιουργήθηκαν και προβλήθηκαν 4 βιντεάκια. Στο πρώτο, ο αείμνηστος Μάνος Κατράκης ακούστηκε σε απόσπασμα από την «Μεγάλη Έξοδο» από το «Άξιον Εστί» του Οδυσσέα Ελύτη. Στα άλλα τρία, ο ηθοποιός Δημήτρης Κοντός-ευγενικά προσφέρθηκε να βοηθήσει την προσπάθεια του σχολείου - διάβασε τα ποιήματα «1050 χιλιόκυκλοι» της Κωστούλας Μητροπούλου, «Μικρός τύμβος» του Νικηφόρου Βρεττάκου και απόσπασμα από την ωδή «Εις Σάμον» του Ανδρέα Κάλβου.

Ήταν μια λιτή εκδήλωση, ανάλογη ελπίζουμε με τον αγώνα των νέων «που τους έλεγαν αλήτες».