Γιορτή 25ης Μαρτίου 2024

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας εορταστική εκδήλωση για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

25η Μαρτίου. Θρησκευτική και Εθνική γιορτή. Είναι θρησκευτική, γιατί γιορτάζουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και εθνική, γιατί η ημέρα αυτή σηματοδοτεί την έναρξη της ελληνικής επανάστασης ενάντια στην οθωμανική κυριαρχία.

Κάθε χρόνο σαν σήμερα, προσπαθούμε να μιλήσουμε για τη σημασία του σημαντικότερου αγώνα της νεότερης ιστορίας μας με λιτά και απέριττα λόγια, όπως ταιριάζει στον συμβολισμό της μέρας. Αυτό κάναμε και φέτος έχοντας ως βασικό πυλώνα τα γεγονότα, που παρουσιάστηκαν γραμμικά με τη μορφή χρονικού, ώστε να αποδώσουν παραστατικά τις ιστορικές στιγμές του έθνους μας: την προεπαναστατική περίοδο της καταπίεσης και των διωγμών, την προετοιμασία της επανάστασης από τη Φιλική Εταιρεία, τα πρώτα επαναστατικά κινήματα και τις σημαντικές μάχες που καθόρισαν την πορεία της επανάστασης καθώς και τους ήρωες πρωταγωνιστές της, που έμεινε αθάνατη η φήμη τους στο πέρασμα του χρόνου!

Στους δύσκολους ευδαιμονιστικούς καιρούς που ζούμε και επαναπαυόμαστε στην λευτεριά μας, ας σκεφτούμε τα λόγια που μας άφησε παρακαταθήκη ο φλογερός αγωνιστής Μακρυγιάννης: «Να μη ντροπιάσετε τόσα αίματα που χύθηκαν».

Μια γιορτή μνήμης όμως χωρίς την συμβολή της τέχνης δεν είναι γιορτή! Γι΄ αυτό το χρονικό διανθίστηκε με λογοτεχνικά κείμενα πεζά και ποιητικά, που απήγγειλαν μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου, ενώ η γιορτή πλαισιώθηκε με τον ύμνο «Τη Υπερμάχω» και τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου μας υπό τον συντονισμό του καθηγητή Μουσικής και Υποδιευθυντή κ. Ασλανίδη Αναστάσιου.

Τη συνολική οργάνωση και επιμέλεια της γιορτής ανέλαβαν οι καθηγήτριες Φιλόλογοι κ. Γιακουμάκη Μαρία και κ. Σπανούδη Γεωργία.