Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2023

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας μαζί με τους καθηγητές τους οργάνωσαν μια σειρά από εορταστικές δράσεις.

Τις δύο πρώτες ώρες οι μαθητές παρακολούθησαν την ταινία «Καρυοθραύστης» που έδωσε κάτι από την μαγεία των Χριστουγέννων. Έπειτα όλοι συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο του σχολείου, όπου η χορωδία μας με την καθοδήγηση του μουσικού μας κ. Ασλανίδη έψαλε κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Στη συνέχεια η κάθε τάξη οργάνωσε το δικό της εορταστικό τραπέζι. Ιδιαίτερα οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων που συμμετέχουν με θέμα τη «Διατροφή», προετοίμασαν και προσέφεραν στους συμμαθητές τους παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα εδέσματα, ενώ η Γ’ τάξη πραγματοποίησε και ανταλλαγή δώρων.

Μέσα σε ένα εορταστικό κλίμα υπό τους ήχους χριστουγεννιάτικων τραγουδιών, ανταλλάξαμε ευχές και μοιραστήκαμε γλυκίσματα αλλά και συναισθήματα χαράς, αισιοδοξίας και ελπίδας για μια καλύτερη χρονιά!

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς για την άμεση ανταπόκρισή τους και την απλόχερη συμβολή τους στη δημιουργία των εδεσμάτων και ευχόμαστε σε όλους «Καλές Γιορτές με γαλήνη, ειρήνη, υγεία, αγάπη, για ένα πιο όμορφο ΑΥΡΙΟ!!!»