Το σχολείο ξεδιπλώνει σελίδες της ιστορίας του

ΤηνΤετάρτη 24 Ιουνίου 2015 το 3ο Γυμνάσιο Καβάλας πραγματοποίησε εκδήλωση- αφιέρωμα στα 50 χρόνια λειτουργίας του σχολείου στο υφιστάμενο κτίριο και στα 80 χρόνια από την ίδρυσή του.

Εκπαιδευτικοί παλαιοτέρων χρόνων, μαθητές και μαθήτριες που φοίτησαν στο σχολείο μαζί με νεώτερους εκπαιδευτικούς και μαθητές και πλήθος κόσμου, συμμετείχαν στην εκδήλωση και γύρισαν τον χρόνο πίσω ζωντανεύοντας το σχολείο.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με το κτύπημα του κουδουνιού, στην αρχή με το παλιό ξύλινο κουδούνι και στη συνέχεια με το νέο ηλεκτρικό. Το πρόγραμμα άρχισε με τραγούδια από τη χορωδία και ακολούθησαν ομιλίες - χαιρετισμοί από τη Δήμαρχο Καβάλας κ. Τσανάκα Δήμητρα, την πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Β/μιας εκπαίδευσης κ. Φρατζεσκάκη Μαρία, τον Προϊστάμενο Β/θμιας εκπαίδευσης κ. Απόστολο Βαγενά, ενώ διαβάστηκε το μήνυμα του Αντιπεριφερειάρχη κ.Μαρκόπουλου Θόδωρου. Ακολούθησε παρουσίαση της ιστορικής διαδρομής του σχολείου από τους μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος "Βλέπω το σχολείο μου: από το χθες στο σήμερα". Στη συνέχεια  έγιναν αναφορές στους εκπαιδευτικούς που πέρασαν από τα έδρανα του σχολείου και στο εκπαιδευτικό τους έργο. Ακούστηκαν  αναμνήσεις τόσο από καθηγητές, όσο και από μαθήτριες και μαθητές.

horodia 200x113"Νοσταλγικές εικόνες" προβάλλονταν συντροφιά με τις μελωδίες της πολυμελούς χορωδίας και της ορχήστρας του σχολείου.

Επίσης στο χώρο του σχολείου λειτούργησε και έκθεση αρχειακού και φωτογραφικού υλικού την οποία μπορείτε να δείτε στο αντίστοιχο άρθρο.

Ευχαριστούμε όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους και όλους όσους συνέβαλαν στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης.

Υπεύθυνος χορωδίας : Ασλανίδης Αναστάσιος

Επιμέλεια - οργάνωση εκδήλωσης: Νταβέλα Αναστασία, Τοραμανίδου Μαριάνθη

Ακολουθεί το βίντεο και οι φωτογραφίες της εκδήλωσης στα αμέσως επόμενα άρθρα. Ας τα απολαύσουμε.

Για να δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης κάνετε κλικ στις επόμενες εικόνες.

programma1        programma2